Time-lapse fotografija je kinematografska tehnika, pri kateri je frame rate - hitrost sličic , precej počasnejše, kot ko bo film predvajan. Ko predvajamo pri normalni hitrosti se zdi, da se giblje hitreje. Time-lapse lahko štejemo, kot nasprotje visoko-hitremu snemanju.
Procesi, ki se običajno zdijo mirni človeškemu očesu, kot je gibanje sonca in zvezd na nebu, postanejo zelo izraziti.
0 Comments
Posnetek gibanja (angl. motion capture ali performance capture) je tehnologija, ki se je razširila v uporabo v filmski industriji in v razvoju računalniških iger. Na površino človeškega telesa igralca se namesti približno 30 dobro vidnih oznak velikosti kovanca. Igralec potem pred kamerami izvede določeno gibanje. Kamere (tipično jih je okoli 10) iz različnih zornih kotov beležijo položaj oznak. Pri tem uporabljajo algoritme iz računalniškega vida in delujejo s frekvenco okoli 120 krat na sekundo. Na ta način dobimo trajektorije gibanja oznak, iz česar je možno rekonstruirati položaj in orientacijo vseh sklepov telesa za vsa časovna obdobja. Iz teh osnovnih posnetkov resničnega gibanja je potem z različnimi metodami možno generirati nova, umetna gibanja istega igralca. Ena izmed dolgoročnih vizij raziskav na tem področju je, da bo v prihodnosti mogoče v popolnosti posneti gibanje znanih Hollywoodskih igralcev in potem računalniško generirati filme s temi igralci se dolgo po njihovi smrti. Danes v svetu obstajajo velike podatkovne baze s posnetki gibanja, ki vsebujejo veliko različnih igralcev (ne nujno filmskih, igralec je lahko vsakdo) in tipov gibanja (hoja, tek, telovadba, borilne vescine, itd.).
Prenesite in natisnite si seznam najuporabnejših Ae bližnjic. Prenesite si sliko:
Najbrž ste že vsi videli zadnjo filmsko mojstrovino Avatar in ste ob tem neizmerno občudovali efekte.
Pokukajte še v skrivnosti zakulisja, torej, kako jim je uspelo: Avatar Exclusive -Behind The Scenes (The Art of Performance Capture) |
Categories
All
Archives
December 2021
|